
Obróbka graficzna
Wraz z rozwojem internetu rozwija się oprogramowanie dostępne przez przeglądarkę internetową. Na rynku istnieją dziesiątki narzędzi, które mogą zastąpić podstawowe funkcje drogich programów graficznych. Poszukając funkcjonalnych zastępców Photoshopa czy Corela warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Pixlr oraz Inkscape.
Pixlr - http://pixlr.com/
Jest on narzędziem dostępnym w sieci, więc nie musisz nic ściągać na komputer. Pixlr służy do edycji grafiki rastrowej i składa się z 3 narzędzi: rozszerzonego edytora (Pixlr Editor), aplikacji do dodawania efektów do zdjęć (Pixlr-o-matic) oraz narzędzia do korekty zdjęć (Pixlr Express). Editor cechuje się intuicyjną obsługą. Już na pierwszy rzut oka widać wiele podobieństw do Photoshopa, jeśli chodzi podstawowe funkcje: Jest obsługa warstw, mamy do dyspozycji filtry.a także całkiem sprawnie działający korektor punktowy. Dodatkowo posiada on polską wersję językową. Według mnie to doskonałe narzędzie do tworzenia prostych i średnio-zaawansowanych grafik. Kolejnym ciekawym narzędziem jest Pixlr-o-matic. Umożliwia ono dodawanie efektów graficznych do zdjęć. Wszystko intuicyjnie ogranicza się jedynie na klikaniu kolejnych opcji. Ostatni z nich Pixlr Express, trochę przypomina poprzednio wymienionego, jednak pozwala na bardziej zaawansowaną obróbkę graficzną. Składa się z kilkunastu narzędzi, dzięki którym będziesz mógł doświetlić zdjęcia, poprawić kolory, czy nałożyć efekt. Poniżej efekt jaki możesz uzyskać korzystając z Pixlr-o-matic (z lewej strony).
Inkscape - http://inkscape.org
To bezpłatne narzędzie służące podobnie jak Corel do obróbki grafiki wektorowej. Dzięki niemu możesz zaprojektować np. logo swojej projektu lub firmy, którego użyjesz na wizytówce czy banerze reklamowym. Na polskiej stronie http://inkscape-tutorial.pl/ można znaleźć kilka poradników dotyczących podstawowych funkcji programu, a także poradniki w jaki sposób stworzyć interesujące projekty.
Czcionki
Patrząc na trendy nadchodzącego roku warto zwrócić uwagę na dobór czcionek na naszej stronie. W tym celu polecam Ci stronę http://www.fontsquirrel.com , gdzie znajdziesz darmowe czcionki do komercyjnego użytku. Kiedy wybierzesz czcionki, warto je razem przetestować. Umożliwia to narzędzie http://www.typetester.org , w którym możesz zobaczyć jak komponują się wybrane kroje pisma. Jeśli posiadasz swoją stronę, możesz użyć też narzędzia http://typewonder.com , dzięki któremu sprawdzisz w prosty sposób jak będzie wyglądać Twoja strona w innej czcionce. Ciekawym narzędziem jest także http://www.myfonts.com/WhatTheFont/ , dzięki któremu możesz odszukać nazwę czcionki, którą zobaczyłeś na grafice znalezionej w sieci. Wystarczy wgrać obrazek, a następnie zweryfikować rozpoznanie liter przez robota. Na koniec otrzymasz listę czcionek, które są najbardziej podobne do tej, której szukasz.
Elementy graficzne
Aby treść strony była atrakcyjna dla Twoich odbiorców, warto aby znalazły się na niej zdjęcia i grafiki. Możesz przygotować je sam w programach o których wspominałem powyżej lub skorzystać z wyszukiwarek darmowych plików graficznych. Ja najczęściej korzystam z Flickr’a http://www.flickr.com . Jest to strona na której można znaleźć przede wszystkim zdjęcia. Aby można było ich użyć na stronie i odpowiednio zedytować, należy przejść do Advanced Search, wpisać hasło, zaznaczyć trzy ostatnie pola wyboru (creative commons) i kliknąć Search. Najlepiej używać angielskich odpowiedników szukanych grafik. Drugim rozwiązaniem jest Szukanie zaawansowane w Google - http://www.google.com/advanced_search . Tutaj w polu prawo do wyszukiwania wystarczy zaznaczyć jedną z opcji, która pozwala nam na darmowe użytkowanie komercyjne lub nie wyszukiwanych grafik, albo daje nam również możliwość ich modyfikowania.
Kolorystyka
Przy projektowaniu strony ważną jej cześcią jest dóbr kolorów. Ważne kolorystyka na stronie tworzyła spójną kompozycję z logiem firmy. Warto tu skorzystać z narzędzia: https://kuler.adobe.com . Pomaga ono wybrać takie kolory, które będą do siebie pasować. Możesz zrobić to sam przez przeciąganie wskaźników na palecie kolorów, lub przejrzeć zestawienia kolorystyczne innych użytkowników.
Infografika
Jednym z umacniających się trendów w projektowaniu stron www jest stosowanie infografik. Istnieje wiele narzędzi do ich tworzenia m.in. mocno rozbudowany Venngage - https://infograph.venngage.com . Jednakże do stworzenia prostej informacyjnej grafiki wystarczy użyć narzędzia Infogr.am - https://infogr.am . Aby przejść do kreatora, zarejestruj się, a następnie kliknij Create. Spośród 6 wzorów wybierz jeden. Kolejnym krokiem jest edycja. Możesz dodać dodatkowy wykres, dodać mapę świata, pole tekstowe, grafikę lub video. Kiedy skończysz etap tworzenia, swoją infografikę możesz opublikować klikając share w prawym górnym rogu. Umożliwi to podzielenie się nią na portalach społecznościowych. Jeśli chcesz zamieścić ją na stronie wystarczy przekopiować kod HTML widoczny pod przyciskami. Opcja płatna pozwala zapisać infografikę do pliku png lub pdf.
Canva Infografika - Zacznij tworzyć atrakcyjne infografiki za darmo. Nie ma potrzeby pobierania lub instalowania czegokolwiek na używanie Canva. Wystarczy udać się do www.canva.com utworzyć konto i rozpocząć. Infografika ekspres Canva obejmuje setki darmowych elementów, które pozwala na eksperymentowanie z wizualizacji danych, jak profesjonalista.
URL: https://www.canva.com/create/infographics/
A Ty jakich narzędzi używasz? Czy znasz takie, które pozwalają jeszcze bardziej ułatwić prace nad tworzeniem wyglądu strony? Jeśli chcesz podziel się nimi z nami w komentarzach, lub drogą mailową.