Euro Renoma - to Twój prestiż i wyróżnienie. Europejski Rejestr Renomowanych przedsiębiorstw, firm, instytucji, urzędów, banków, placówek oświatowych, służby zdrowia, instytucji publicznych i organizacji.
certyfikat eurorenoma

Ostatnio

dołączyli

www. Marek Bak .info działający w branży Brak kategorii, dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14677

przeczytaj więcej

FAMAD Fabryka Maszyn i Urządzeń Przemysłowych Sp. z o.o. działający w branży Przemysł, dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14353

przeczytaj więcej

Sieć Pizzerii Biesiadowo działający w branży Hotelarstwo, gastronomia, dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 13759

przeczytaj więcej

Napisz

do nas


W celu weryfikacji nadawcy prosimy o przepisanie poniższego kodu w puste miejsce i zaakceptowanie go przyciskiem Wyślij.

 

Close

Gmina Gołcza

Certyfikat:

ANC 13467

ważny do: 18 Marzec 2022 r.

branża: Samorządy terytorialne

województwo: małopolskie

data wpisu do rejestru: 18.03.2013

miejscowość: Gołcza

kod: 32-075

ulica: Gołcza 80

telefon: 123886029

www: golcza.pl

NIP: 6820004721

e-mail: ug@golcza.pl


Pokaż certyfikat


Opis działalności firmy:

 

 

 

 

Gmina Gołcza (do 1954 gmina Rzerzuśnia) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie miechowskimW latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

Siedziba gminy to Gołcza.


Najstarsze źródło historyczne wspomina o Gołczy w 1325r. - wtedy istniała w tej miejscowości parafia, a jej plebanem był nijaki Jakub. Inne wzmianki notują wieś pod rozmaitymi nazwami np.: De Golecz (1398), De Golcz (1425), Golcza (1470-1480). Osada była własnością szlachecką - najpierw Jana Niemierzy z Gołczy herbu Mądrostki i Stanisława Gołeckiego, a później krewnych. Miejscowe probostwo stanowiło uposażenie kapituły św. Floriana w Krakowie. W 1779 roku wieś będąca w zastawie przeszła na fundusz Akademii Krakowskiej. Tu urodził się Jan Nepomucen Kossakowski (1775-1808), późniejszy biskup inflancki i wileński, członek Komisji Edukacji Narodowej. 


Gołcza po trzecim rozbiorze Polski znalazła się w zaborze austriackim w tzw. Galicji Zachodniej. W 1809 roku Galicja Zachodnia została przyłączona do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku po Kongresie Wiedeńskim Gołcza znalazła się pod zaborem rosyjskim. 


W 1905 roku rząd carski prowadził w Gołczy czterooddziałową szkołę podstawową o celach rusyfikacyjnych. Języka polskiego uczono tylko dwie godziny tygodniowo i tylko w soboty. W tej sytuacji Andrzej Duda założył tajną szkołę polską, w której uczył języka polskiego, rachunków i geografii. Dzięki tej niepozornej szkółce kilku mieszkańcom udało się skończyć studia wyższe. 

Po odzyskaniu niepodległości szybko rozwija się życie kulturalne. Powstają polskie szkoły, Ochotnicza Straż Pożarna, domy ludowe. 
Po drugiej wojnie światowej następuje szybki rozwój gminy. Odbudowano domy, drogi, zelektryfikowano miejscowości. 

Obecnie wszystkie wioski posiadają sieć wodociągową, większość posiada sieć gazową i telekomunikacyjną, niektóre posiadają stałe łącza internetowe. Ukończono budowę sieci kanalizacyjnej w Rzeżuśni i w części Gołczy, obecnie trwają prace przygotowawcze do podłączenia kolejnych miejscowości.

 

 

TURYSTYKASzlak Architektury Drewnianej 


Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, o długości 1500 km obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Szlak ten przebiega również przez Gminę Gołcza. 

Zgodnie z wytyczonym szlakiem trasy turystycznej, obiektem architektury drewnianej znajdującym się w Gminie Gołcza jest kościół w Ulinie Wielkiej. 

Kościół parafialny pw. Św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej pochodzi z II. poł. XVII w. Jest on jednonawowy o konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty blachą. Wyposażenie datowane jest na XVII–XVIII w. Wnętrze świątyni nakryte jest sklepieniami pozornymi: prezbiterium kolebkowym, a nawa krzyżowym. Zwieńczenia obramień otworów drzwiowych i okiennych wycięte są w łuki w kształcie tzw. oślich grzbietów. Najcenniejszym zabytkiem w świątyni jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z ok. 1400 r. Późnobarokowe ołtarze datowane są na XVII w. Manierystyczna ambona pochodzi z XVII w., a marmurowa chrzcielnica datowana jest na koniec tego stulecia. W świątyni znajdują się też marmurowe epitafia właścicieli wsi z XVIII w. Przed kościołem usytuowana jest wolno stojąca dzwonnica z przełomu XVIII/XIX w. Jest to budowla drewniana konstrukcji słupowo-ramowej, o pochyłych oszalowanych ścianach, nakryta daszkiem namiotowym.

 

 

Szlak Młynów Doliny Szreniawy

Przez Gminę Gołcza przepływa rzeka Szreniawa, wzdłuż której biegnie Szlak Młynów. Warto więc zobaczyć: 

- młyn w Przybysławicach (Przybysławice 62) - wybudowany w latach 60. XX w. na młynówce od Szreniawy (na miejscu wcześniejszego młyna drewnianego z napędem na koło wodne); pierwotnie młyn wodny (z napędem najpierw na koło, potem turbinę), potem wodno-elektryczny; murowany, dwukondygnacyjny; czytelna młynówka górna; relikty jazu; śluza robocza drewniana z zachowanym częściowo upustem jałowym; komora turbinowa betonowa; pędnia pasowa na pasy skórzane. 

- młyn w Wielkanocy (Wielkanoc 76) - wybudowany w latach 1912-16 jako wodny młyn nad potokiem Gołczanka, napędzany kołem wodnym (nasiębiernym ze spadkiem wody na koło 6 m; doprowadzenie wody: z potoku górnego drewnianym łotokiem o długości 50 m wspartym na palach oraz z potoku dolnego młynówką ziemną), w l. 50. XX w. przerobiony na elektryczny i wkrótce potem unieruchomiony; do młyna przylega część mieszkalna; zespół drewniano-kamienny, dach kryty dachówką (zachowana oryginalna dachówka z okresu budowy młyna); zachowane: betonowa śluza robocza z l. 30., zdemontowane żeliwne elementy napędu, w tym wał napędowy i koło do transmisji pasowej, granitowy kamień ze złożenia; czytelna młynówka od potoku dolnego. 

- młyn w Gołczy - wybudowany ok. 1950 r. na miejscu starszego założenia młyńskiego; pierwotnie wodny (turbinowy) nad potokiem Gołczanka (obecnie koryto przełożone), potem elektryczny; drewniany o konstrukcji słupowej z murowaną kondygnacją napędową i murowaną potynkowaną przybudówką, dwukondygnacyjny; betonowa komora turbinowa; wyposażenie technologiczne fabryczne z poł. XX w. 

- młyn w Rzeżuśni (Rzeżuśnia 1) - wybudowany w l. 1903-6 jako wodny (turbinowy, "amerykański"); pierwotnie młyn dworski Szyców, w l. 30. żydowski - handlowy; murowany, ceglano-kamienny, czterokondygnacyjny, elewacja frontowa siedmioosiowa, elewacje szczytowe czteroosiowe; otwór spustowy dla worków nad głównym wejściem; częściowo zachowane dawne wyposażenie technologiczne z 1.poł. XX w.

 

 

Wójt Gminy Gołcza  
 

 

Wójt Lesław Blacha

Wójt Gminy: mgr Lesław Blacha. Zgłoszony na wójta przez Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Obywatelski dla Gminy Gołcza.

Pan Lesław Blacha ma 53 lata, wykształcenie wyższe pedagogiczne, mieszka w Przybysławicach. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Po ukończeniu studiów w roku 1989 wraz z żoną zamieszkał w Przybysławicach i od 1 września 1989r. został zatrudniony na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej w Szreniawie. Od 1 września 1994r. do 29 lutego 2000r. pełnił funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mostku, a od 1 marca 2000r. do 13 listopada 2002r. pracował na stanowisku wizytatora w Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegaturze w Miechowie. Pełni funkcję wójta gminy Gołcza przez czwartą kadencję.

 

 

Rada Gminy Gołcza


 NazwiskoImięStanowisko
Cembrzyńska Anna Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Gołcza
Gajos Józef Radny Gminy Gołcza
Henryk Kobiński Radny Gminy Gołcza
Jawor Dawid Radny Gminy Gołcza
Konieczny Witold Radny Gminy Gołcza
Kyzioł Monika Radna Gminy Gołcza
Makola Stanisław Przewodniczący Rady Gminy Gołcza
Maślanka Adam Radny Gminy Gołcza
Maślanka Roman Radny Gminy Gołcza
Molenda Dorota Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Gołcza
Rosół Jan Radny Gminy Gołcza
Sęk Marek Radny Gminy Gołcza
Toboła Piotr Radny Gminy Gołcza
Wójcikowski Mirosław Radny Gminy Gołcza
Wypchał Beata Radna Gminy Gołcza

 

 

 Urząd Gminy w Gołczy

Gołcza 80
32-075 Gołcza


Powiat
 - Miechów
Województwo - Małopolska


tel. 012/388-60-29, 
012/388-60-43,
012/388-60-03
fax. 012/388-60-31

e-mail: 
ug@golcza.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 8:00  - 16:00 
Wtorek - Piątek: 7:30 - 15:30 
Środa – dzień wewnętrzny

 

 

Urząd Gminy w Gołczy


 
Urząd Gminy w Gołczy
Gołcza 80
32-075 Gołcza

Powiat - miechowski
Województwo - małopolskie

tel. 12/388-60-29,
12/388-60-43,
12/388-60-03
fax. 12/388-60-31

e-mail: ug@golcza.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy
Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek - Piątek: 7:30 - 15:30
Środa - dzień wewnętrzny (czynny tylko dziennik podawczy)
 
 
Gołcza w czołówce gmin wiejskich w Polsce!

 

 
 
 
 
.

Kod banera:

Inne z branży

[ zamknij ]

Opinie

i komentarze

Zenobia Nowacka: 5 stycznia był tam bal dla pracowników biedronki . Piękny budynek . Wszystko oceniam na 6+ Jedzenie super . bardzo smaczne . . Obsługa 1 klasa . Wszystko na wysokim poziomie . . Miejsce warte polecenia .
Sprawdz moją strone profilową.Sam sprawdź lustra ł: Cieszę się, że odkryłem tę witrynka. Muszę podziękować zbyt te chwile za to cudowne czytanie! Zdecydowanie podobal mі sie kazdy drobny fragment i mam lekturę oznaczone, aby spojrzec dzięki nowe informacje ԝ stronie internetowej sieci Web. Moge na prostu powiedzieć, jak ulżуć, aby znaleźć kogoś, który tak naprawdę ᴡie, na temat czym mówią w sieci. Odpowiednio wiesz, jak doprowadzić рroblem do światłɑ i zrobić go ważnym. Ꭰużej liczby jednostek musi tօ przyjrzeć і zrozumieć tę historię. Τo zaskakujące, żе nie zaakceptować jesteś bardziej popularny, bowiem spośróⅾ pewnoścіą masz prezent. Bardzo dobra pisownia. Bez ԝątpliwości kocham tą stronę. Trzymać ѕię owego!
Zapraszam na moja stronę blog o wycieczkach: Artykuł genialny. Czekam na więcej
Zapraszam na moja stronę szafy Raumplus: Dobry, błyskotliwy, nowatorski - nic dodać, nic ująć. Oby więcej takich artykułów na stronach.
Zobacz geosyntetyki dachowe: Świetny artykuł. Interesujący, konkretny, życiowy. Nic dodać nic ująć.

Dodaj

Twoją opinię

Zamknij

Ten serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. do celów reklamowych i statystycznych. Mogą stosować je też współpracujące z nami firmy - m.in. reklamodawcy.

W przeglądarce internetowej, w której otwierasz nasz serwis możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystając z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.