Euro Renoma - to Twój prestiż i wyróżnienie. Europejski Rejestr Renomowanych przedsiębiorstw, firm, instytucji, urzędów, banków, placówek oświatowych, służby zdrowia, instytucji publicznych i organizacji.
certyfikat eurorenoma

Ostatnio

dołączyli

F H U AMJM - Andrzej Żelazko - Klimatyzacja Mobilna - Żelazko Auto-Serwis działający w branży Transport, dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14723

przeczytaj więcej

Jarosławska Fundacja POMOCNA DŁOŃ działający w branży Organizacje (polityczne, związki zawodowe, inne), dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14697

przeczytaj więcej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych działający w branży Administracja państwowa i wymiar sprawiedliwości, dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14710

przeczytaj więcej

Napisz

do nas






W celu weryfikacji nadawcy prosimy o przepisanie poniższego kodu w puste miejsce i zaakceptowanie go przyciskiem Wyślij.

 

Close

Gmina Śrem Burmistrz Adam Lewandowski

Certyfikat:

ANC 13369

ważny do: 04 Luty 2018 r.

branża: Samorządy terytorialne

województwo: wielkopolskie

data wpisu do rejestru: 04.03.2013

miejscowość: Śrem

kod: 63-100

ulica: Plac 20 Października 1

fax: 61 28 35 337

telefon: 61 28 35 225

www: www.srem.pl

NIP: 7851661461

e-mail: umiejski@srem.pl


Pokaż certyfikat


Opis działalności firmy:






fot-(1).jpg


Spędzisz miłe chwile w mieście kryjącym tajemnice, o których mówią legendy, a jednocześnie w mieście, które rozwija się wraz z upływającym czasem. Odwiedź najstarsze kościoły, przejdź promenadą, stań pod 44 metrową wieżą ciśnień, zanurz się w jeziorze podczas upalnego dnia.. 
Poznaj historię miasta spacerując trasą po prawobrzeżnym Śremie, którą przemierzali pierwsi mieszkańcy miasta. Zatrzymaj się przy rzece. Spójrz na kręgi wody, które pozostawiają kajaki. W nadwarciańskiej restauracji wypij kawę i delektuj się jej smakiem spoglądając na Wartę. 
Zrelaksowany wyrusz na spacer po prawobrzeżnej części Śremu. Poznaj choć kilka historycznych ciekawostek o mieście. Poczuj dziewiętnastowieczną atmosferę. Stań przy blasku lampy gazowej i wkrocz do bajkowego świata z baśni Andersena. 
 
Skieruj swe kroki do parku. Spędzisz tu czas otoczony pięknem natury. Wielkie drzewa, pomniki przyrody ochłodzą Cię swym cieniem w upalny dzień, a historyczne ciekawostki czytane na polanie wśród drzew staną się wciągającą i przyjemną lekturą.
 
Okolice Śremu to lasy, jeziora, Łęgi Nadwarciańskie. Skorzystaj ze szlaków turystycznych i rowerem lub pieszo zwiedź urocze zakątki poza miastem, poobserwuj ptaki w sitowiu czy konie na pastwisku. Wyrusz kajakiem po Warcie lub jeziorze i spójrz na miejsca, które mijasz codziennie z innego punktu widzenia. Spędź aktywnie czas z rodziną i przyjaciółmi.
 

Poczytaj. Posłuchaj. Zobacz. 

dz22.jpg
 

W Śremie nie będziesz miał czasu na nudę, a każdy dzień w tygodniu możesz spędzić wypełniając go wydarzeniami kulturalnymi.
W jaki sposób? Wybierz się do Kinoteatru Słonko na interesujący film lub koncert. W czerwcu zabierz rodzinę i przyjaciół i świętujcie w parku imieniny miasta z gwiazdami wielkiej estrady. Posłuchaj bluesa nad Wartą albo przenieś się w XIX wiek podczas imprezy „Jak za dawnych lat” na promenadzie. Przypomnij sobie zapomniane piosenki podczas koncertów z cyklu Pasjonaci.  Obejrzyj ambitne ekranizacje i porozmawiaj z największymi polskimi osobowościami filmu podczas Międzynarodowego Weekendu Filmowego. Wymień swoje refleksje z entuzjastami malarstwa podczas wernisażów w muzeum. Przenieś się w świat przygody w nowej bibliotece lub poczytaj książkę z regałów rozmieszczonych w mieście. W grudniu poczuj wigilijne klimaty na deptaku. 

 

Bądź aktywny. Zadbaj  o siebie.

Jezioro-Grzymisławskie.jpg
 

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, a przy okazji aktywnie spędzić wolny czas?

Wybierz się na bowling, aby pograć z przyjaciółmi. Zanurz się w basenie i zapomnij o wszelkich troskach. Zimą załóż łyżwy i oddaj się szaleństwom na lodowisku. Pograj w kręgle na jednej z dwóch kręgielni parkietowych w Polsce.
Wolisz spędzić czas na powietrzu? Skorzystaj ze ścieżek dla biegaczy w Parku Puchalskiego. Wsiądź na rower i wyrusz w trasę. Spędź upalne dni chłodząc się w wodzie jeziora lub żeglując poczuj wiatr we włosach. Spędź lato na plaży miejskiej – popływaj kajakiem, później zasiądź w fotelu i czerp ze słońca.
Zabierz dzieci lub grupę znajomych i wspólnie ustalcie plan czynnego wypoczynku w Śremie i okolicach.


 

Stwórz wspomnienia, które zachowasz na całe życie!


w2.jpg



Śrem położony jest nad rzeką Wartą, w odległości 42 km na południe od Poznania. Obecnie liczy prawie 31 tys. mieszkańców, a całą gminę zamieszkuje ponad 40 tys. osób. Jest ważnym lokalnym węzłem drogowym, usprawnionym poprzez nowopowstałą obwodnicę.Śrem jest miastem podążającym za duchem nowoczesności i stawiającym na zrównoważony rozwój. Zaprasza do siebie poprzez swoje atrybuty przyrodnicze, turystyczne, kulturowe i gospodarcze. Lokalne władze utworzyły Śremski Park Inwestycyjny, którego część włączona jest do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z powodzeniem realizowana jest przyjazna polityka proinwestycyjna. Śrem to także unikatowe miejsce wypoczynku. Miasto oferuje zarówno infrastrukturę sportową, rekreacyjną czy turystyczną, jak i różnorodne atrakcje kulturalne.
 
 
Współrzędne geograficzne Śremu : 52° 05' szerokości geograficznej północnej  i 17° 01' długości geograficznej wschodniej. Powierzchnia geodezyjna gminy wynosi 206,19 km2, w tym miasto Śrem zajmuje 12,38km2. Przez Śrem przepływa rzeka Warta, trzecia pod względem wielkości rzeka Polski. W Śremie rzeka gwałtownie skręca i zmienia kierunek swojego biegu z równoleżnikowego na południkowy.

 

Miejscowość zlokalizowana jest na terenie Niziny Wielkopolsko - Kujawskiej, w obrębie tzw. Odcinka Śremskiego Pradoliny Warciańsko - Odrzańskiej, wchodzącej w skład większej Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej. Szeroka na kilka kilometrów dolina Warty rozgranicza na tym odcinku biegu rzeki pas dwóch obszarów zwanych wysoczyznami : Gnieźnieńskiej na północnym wschodzie i Leszczyńskiej na południowym zachodzie. Lewy brzeg koryta Warty, w Śremie kieruje się prawie pod kątem prostym na północ, dobija do Wyniesienia Leszczyńskiego, które zalega 20 m wyżej niż tereny położone na prawym brzegu rzeki.




Klimat Śremu kształtowany jest przez masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego. Przeważają tu zachodnie wiatry, które przynoszą nad miasto łagodne powietrze o średniej temperaturze rocznej oscylującej wokół 7 - 8°C.


 

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

 
połozenie2-(1).jpg

Współrzędne geograficzne Śremu : 52° 05' szerokości geograficznej północnej  i 17° 01' długości geograficznej wschodniej. Powierzchnia geodezyjna gminy wynosi 205,87 km2, w tym miasto Śrem zajmuje 12,38 km2. Przez Śrem przepływa rzeka Warta, trzecia pod względem wielkości rzeka Polski. W Śremie rzeka gwałtownie skręca i zmienia kierunek swojego biegu z równoleżnikowego na południkowy.

Miejscowość zlokalizowana jest na terenie Niziny Wielkopolsko - Kujawskiej, w obrębie tzw. Odcinka Śremskiego Pradoliny Warciańsko - Odrzańskiej, wchodzącej w skład większej Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej. Szeroka na kilka kilometrów dolina Warty rozgranicza na tym odcinku biegu rzeki pas dwóch obszarów zwanych wysoczyznami : Gnieźnieńskiej na północnym wschodzie i Leszczyńskiej na południowym zachodzie. Lewy brzeg koryta Warty, w Śremie kieruje się prawie pod kątem prostym na północ, dobija do Wyniesienia Leszczyńskiego, które zalega 20 m wyżej niż tereny położone na prawym brzegu rzeki.

Klimat Śremu kształtowany jest przez masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego. Przeważają tu zachodnie wiatry, które przynoszą nad miasto łagodne powietrze o średniej temperaturze rocznej oscylującej wokół 7 - 8°C.

Śrem jest trzecim co do wielkości miastem byłego województwa poznańskiego, siedzibą władz samorządowych gminy liczącej ponad 39 tysięcy mieszkańców. Gmina Śrem bezpośrednio graniczy z gminą Brodnica, Dolsk, Książ Wlkp., z powiatu śremskiego, gminą Kórnik z powiatu poznańskiego, gminą Zaniemyśl  z powiatu średzkiego oraz gminą Czempiń i Krzywiń z powiatu kościańskiego. W Śremie siedzibę mają także władze powiatu Śremskiego.
 
Usytuowanie w centralnej Polsce oraz bliskość stolicy regionu - Poznania, odległego o zaledwie 42 km, sprzyja jego wszechstronnemu rozwojowi.

Śrem zaliczany jest do najstarszych osad lechickich. Pierwsza wzmianka pisana pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 roku. W 2003 roku Śrem obchodził 750 lecie nadania praw miejskich. Obecnie należy do najszybciej rozwijających się miast w byłym województwie poznańskim. To serce Wielkopolski, miasto przyjazne inwestorom, turystom i mieszkańcom. W sposób harmonijny łączy w sobie kontrasty: ekologię i ochronę środowiska ze znakomicie funkcjonującym przemysłem, bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe z nowoczesnością, legendarną gospodarność i zapobiegliwość mieszkańców, ich solidny stosunek do życia i pracy z gościnnością, otwartością i tolerancją.
Śrem jest miastem o bogatej i chlubnej przeszłości, wspaniałym dorobku gospodarczym i kulturalnym. Wciąż pielęgnowane są najlepsze tradycje, wypracowane przez ponad 7 wieków jego tradycji miejskich. Kamienie milowe i wydarzenia przełomowe w dziejach naszego miasta stanowią o jego dzisiejszym niepowtarzalnym kształcie, tak jak i jego postacie, trwale zapisane w lokalnej historii: ks. Piotr Wawrzyniak, Cyryl Ratajski, Heliodor Święcicki. Mieszkańcy Śremu tworzą dobrego ducha tego miejsca, są źródłem jego prawdziwej tożsamości, a osiągnięcia gospodarcze Śremu i jego niebagatelna pozycja w rankingu miast o podobnej strukturze i wielkości to właśnie zasługa społeczności lokalnej. Śrem jest cząstką Wielkopolski, krainy, która w średniowieczu stała się kolebką polskiej państwowości.

Ziemia śremska ze swymi malowniczymi łęgami nadwarciańskimi, Jeziorem Grzymisławskim i zabytkowymi parkami krajobrazowymi kryjącymi szlacheckie dwory i pałace jest jednym z najładniejszych zakątków regionu.

 

 



 

 


 

 


 

 Historia Śremu

 

 

 Miasta będącego jednym z najstarszych w Wielkopolsce – jest związana z istniejącą w tym miejscu od wieków przeprawą przez Wartę. Przełom Warty koło Śremu stanowił najdogodniejsze miejsce przeprawy przez rzekę dla podróżujących między Śląskiem, Wielkopolską i Kujawami.Mimo że pierwsza wzmianka pisana o mieście pochodzi z bulli gnieźnieńskiej papieża Inocentego II z 1136 r., to ślady odkryte podczas wykopalisk świadczą o jego znacznie star­szym rodowodzie.Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed ok. 4 tys. lat. Są to odkryte na terenie obecnego cmentarza komunalnego na Helenkach pozostałości dużej osady, pochodzące z okresu kultury pucharów lejkowatych. Odnaleziono też liczne ślady osadnictwa z okresu kultury łużyckiej (700-400 lat p.n.e.), a także przeworskiej (100-400 r.). Z czasów rzymskich pochodzą znalezi­ska z Nochowa, Mechlina i Szymanowa, świadczące że – być może – już w starożytności przebiegała tędy jedna z tras łączących Rzym z Bałtykiem.W II połowie X w., na niewielkim piaszczystym wzniesieniu wśród rozlewisk Warty na prawym brzegu rzeki, zbudowano grodzisko strzegące przeprawy. Miało ono wielkie znacze­nie strategiczne i handlowe. Drugim miejscem ważnym dla historii miasta była osada han­dlowa, położona na lewym brzegu Warty, którą można uznać za podgrodzie i która z biegiem czasu przekształciła się w miasto. Dzisiaj teren ten nosi nazwę Starego Miasta. To właśnie ta osada dała początek miastu lokowanemu w 1253 r., przez książąt wielkopolskich Bolesława Pobożnego i Przemysława I, na prawie magdeburskim. Miasto rozwijało się bardzo szybko, choć sam gród podczas walk dzielnicowych w XIII w. był wielokrotnie oblegany, zdoby­wany, odbijany, palony i odbudowywany.W XIII w. miasto ucierpiało podczas wyprawy na Poznań króla czeskiego, Jana Luksem­burskiego i wojny Grzymalitów zNałęczami.Zdesperowani mieszczanie prosili króla o prze­niesienie miasta na wyspę Kobylec. Nowy dokument lokacyjny został wystawiony przez Władysława Jagiełłę 13 kwietnia 1393 r. w Kościanie.Z „Dziejów Polski” Jana Długosza wiadomo, że Władysław Jagiełło osobiście odwiedził Śrem, by podziwiać osobliwość, jaką było „rodzenie przez ziemię garnków”.Na początku XIV w. miasto było już na tyle bogate, że zakupiło wieś Zbrudzewo, a póź­niej folwark wójtowski. Niebawem zbudowano ratusz oraz kościoły: farny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i szpitalny pod wezwaniem Św. Ducha.Pomyślny rozwój miasta skończył się w połowie XVII w. wraz z nastaniem walk religij­nych. Dla obrony miasta w 1635 r. powołano Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Podczas najaz­du szwedzkiego niesławną rolę odegrał woje­woda poznański i starosta śremski, Piotr Opaliński, kapitulując pod Ujściem. Przemarsze obcych wojsk, zniszczenia i pożary, epidemie i powo­dzie, doprowadziły do upadku miasta.Pod koniec XVIII w. w sąsiedztwie Śremu, w Manieczkach, osiadł twórca polskiego hymnu narodowego, Józef Wybicki, który 6 sierpnia 1791 r. przed magistratem miejskim przyjął prawo miejskie, stając się honorowym obywatelem Śremu.Miasto znalazło się pod panowaniem pruskim po drugim rozbiorze Polski w 1793 r., stając się miastem powiatowym, liczącym 1105 mieszkańców. Po krótkim okresie niepodległego bytu w granicach Księstwa Warszawskiego, w 1815 r. miasto znalazło się ponownie pod za­borem pruskim na ponad 100 lat.Utrzymanie rangi powiatu i powstanie garnizonu wojskowego przyczyniło się do ożywie­nia życia gospodarczego. Rozbudowujące się miasto powróciło na lewy brzeg Warty, gdzie wzniesiono większość budynków rządowych. Mimo napływu urzędników niemieckich, Śrem pozostał miastem typo­wo polskim.Żywy oddźwięk w Wielkopolsce znalazły idee Wiosny Ludów. Po przegranej bitwie o Książ w 1848 r., ranni powstańcy znaleźli schronienie w śremskim lazarecie, zorganizowa­nym przez dr Teodora Mateckiego i Emilię Szczaniecką.Niepowodzenia powstań narodowych przyczyniły się do popularyzacji hasła „pracy orga­nicznej”, jako środka podtrzymania bytu narodowego. Śremowi przypad­ło odegrać szczegól­nie chlubną rolę w rozwoju pol­skich organizacji ekonomicznych i społecznych.Dzięki kredytom udzielanym przez Bank Spółdzielczy, w II połowie XIX w. powstały pierw­sze zakłady przemysłowe miasta: fabryki maszyn rolniczych i cygar, wytwórnia pieców ka­flowych, tartak oraz mleczarnia i rzeźnia. Rozwijał się transport. W 1885 r. urucho­miono linię kolejową Śrem-Czempiń, a w 1906 r. jej przedłuże­nie do Jarocina. Po częściowej regulacji Warty mogły nią kursować łodzie towarowe, w 1912 r. wybudowano nadbrzeże załadunkowe. Od 1913 r. między Poznaniem a Śremem kursował om­nibus motorowy, zwiastun publicznej komunikacji międzymiastowej w Wielkopolsce.Wyzwolenie spod panowania pruskiego przyniosło Powstanie Wielkopolskie. Garnizon niemiecki stacjonujący w mieście, na wieść o sformowaniu kompa­nii w sile 800 ludzi, poddał się bez walki w nocy 30 grudnia 1918 r. Kompania, wkrótce przekształcona w batalion śrem­ski, brała udział w walkach pod Zbąszyniem, Lesznem i Rawiczem.W okresie międzywojennym powstało kilka no­wych zakładów, m.in. fabryka prze­tworów słodowych „Malto", wytwórnia zegarów i na­rzędzi precyzyjnych „Zegar" oraz niewielka tkalnia. Rozbudowie i modernizacji poddano uruchomione na początku XX w. dwa duże młyny przemysłowe. Największym zakładem była fabryka maszyn rolni­czych i powozów Franciszka Malinowskiego, z włas­ną odlewnią żeliwa, zatrudniająca do 300 robotni­ków. Mimo kryzysu, w latach 20-tych powstało nowe osiedle mieszkaniowe Glinki dla reemigran­tów z Francji i Niemiec oraz kolonia domków jednorodzinnych przy drodze do Czempinia. Ważną rolę w mieście odgrywała jednostka wojskowa z czynnymi przejś­ciowo szkołami pod­oficerskimi. Najbardziej znaczącą była Szkoła Podoficerska Piechoty dla Małoletnich nr 2.W przededniu wybuchu II wojny światowej uloko­wał się w mieście sztab Wielkopolskiej Brygady Kawa­lerii, wchodzący w skład Armii „Poznań". Prawdopodobnie dlatego już w pierwszym dniu wojny na Śrem spadły bomby. W czasie okupacji hitlerowskiej z miasta i okolic wysiedlono ponad 3 tys. mieszkańców. 20 października 1939 r. w publicznej egzekucji na rynku stracono 19 mieszkańców Śremu, a 8 listopada 1939 r. dokona­no mordu 12 śremian na terenie starej strzelnicy pod Zbrudzewem. Wyzwolenie Śremu nastąpiło 23 stycz­nia 1945 r.Po wojnie Śrem nadal pełnił funkcję ośrodka usługowo-handlowego dla okolicz­nych rolni­ków. Gwałtowny rozwój miasta wiąże się z budową Odlewni Żeliwa, która rozpoczęła się w 1964 r. Pierwszy oddział oddano do użytku w 1968 r. W szczytowym okresie rozwoju zakład zatrudniał ponad 4 tys. pracowników. Powstanie odlewni spowodowało bu­dowę i rozbudowę istniejących urządzeń komunal­nych, instytucji, a także nowych zakładów pracy i punktów usługowych. W sąsiedztwie odlewni wzniesiono osiedle mieszka­niowe Jeziorany. Niewielkie miasteczko, jakim był Śrem w 1946 r. (8.309 mieszkańców), przekształciło się w ciągu krót­kiego czasu w średnie miasto, które w 1972 r. liczyło 17.315, a w 2007 r. – 30.477 mieszkań­ców.Obecnie Śrem należy do najszybciej rozwijających się miast Wielkopolski. Jest przyjazny inwestorom, turystom i mieszkańcom. Jest siedzibą władz gminy, liczącej ponad 39 tys. mieszkańców oraz powiatu składającego się z czterech gmin. Ziemia Śremska ze swymi ma­lowniczymi łęgami nadwarciańskimi, jeziorem Grzymisławskim, zabytkowymi parkami kra­jobrazowymi, kryjącymi szlacheckie dwory i pałace, jest jednym z najładniejszych zakątków Wielkopolski.
 
 
Na terenie Śremu w 2011 roku zamontowano 4 szklane tablice przedstawiające historyczne obiekty i miejsca oraz dawną zabudowę, która obecnie już nie istnieje lub w znacznym stopniu została zmieniona. Stare fotografie przedstawiono na szklanych, przezroczystych płaszczyznach, które umożliwiają porównanie wyglądu miejsc dawnych z aktualnymi. 
 


HERB ŚREMU

 


Początkowo elementem dominującym w herbie Śremu była wieża, przykryta spiczastym dachem z dwiema bocznymi wieżyczkami i oknem z charakterystycznym łukiem w stylu gotyckim. W połowie XVII w. motyw centralny herbu stanowiła nadal wieża, choć przypominała już bardziej bramę wejściową z trzema wieżyczkami(jako pozostałość masywnej wieży można uznać środkową wieżyczkę- wyższą od dwóch pozostałych). Zwieńczenie tej bramy zyskało kształt bardziej okrągłego łuku i umieszczono w nim do połowy kratownicę. Pod koniec XVII w. na krótko do herbu  Śremu wprowadzono postacie: Chrystusa (nad środkową wieżyczką), Matki Boskiej i św. Wawrzyńca po bokach, przyjętych za patronów miasta najprawdopodobniej po tragicznych dla miasta wydarzeniach tego stulecia. Za czasów panowania ostatniego króla Augusta Poniatowskiego, nie ma już w herbie elementów religijnych, a charakterystyczna wieża przypomina bardziej fragment muru obronnego, zwieńczonego trzema wieżyczkami, z szerokim wejściem (bramą) i oknami.
 
źródło: "Dzieje Śremu", Poznań 2003, 
praca zbiorowa pod redakcją Marka Rezlera
 
 
 

Hejnał Śremu został skomponowany przez Mariana Zielińskiego (1916-1991) wybitnego śremskiego muzyka, wychowawcę wielu śremian, którym przekazał własne umiejętności muzyczne, długoletniego dyrygenta Orkiesrty Towarzystwa Muzycznego w Śremie. 
Melodia Hejnału Śremskiego rozbrzmiewa w samo południe z wieży zegarowej ratusza. Hejnał został nagrany w Polskim Radiu w Poznaniu 9 maja 1981r. 

 
 



Marian-Zielinski.jpg
Marian Zielińśki 
 
 
Wieża Zegarowa
 
ZABYTKI

 
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej (Fara)

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej (Fara) 

 

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej (Fara)

 

 

 
Kościół jest budowlą jednonawową z prostokątnym prezbiterium i równą z nim wielkością nawą, przykrytą sklepieniem gwiaździstym z przełomu XV i XVI w. Z zewnątrz opięty jest wieloskokowymi szkarpami. Późnogotyckie, uskokowe szczyty kościoła, ozdobione są sterczynami i płycinami. Szczyt zachodni jest słabo widoczny – ukryty został w dobudowanej później wieży.Początki tego kościoła związane są z rozplanowaniem miasta prawobrzeżnego. Zgodnie z treścią dokumentu lokacji miasta z 1393 r. należy przyjąć, że wytyczenie rynku i ulic, a także rozpoczęcie budowy nowego kościoła musiało nastąpić wkrótce po roku 1393.Najstarsze wiadomości o obecnej farze śremskiej pochodzą z początku XV w.: o fundacji jej ołtarzy i ich uposażenia z lat 1421 i 1425, o rzekomym wyniesieniu tego kościoła do godności kolegiaty - z 1423 r.Budowa fary, najcenniejszego dziś zabytku architektury śremskiej, w swej obecnej, późnogotyckiej postaci, ukończona została dopiero w końcu XV lub na początku XVI w. W 1504 r. po stronie północnej zaczęto dobudowę kaplicy z fundacji cechu rzeźników. Także z XVI w. pochodzi wieża kościoła.W związku z przebudową wnętrza kościoła w 1892 r. został on pozbawiony cennych sprzętów i tablic epitafijnych, uznanych wówczas za zbędne. W wystroju wnętrza najcenniejszy jest, znajdujący się w bocznym ołtarzu, późnorenesansowy obraz Adoracji Matki Boskiej przez św. Wojciecha i św. Stanisława z 1620 r., przypisywany Andrzejowi Stussowi. Ołtarz główny zbudowano w 1892 r. z wykorzystaniem późnobarokowych rzeźb Piotra i Pawła. Jego centralny punkt stanowi kopia obrazu Tycjana Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny. Oryginał znajduje się w kościele Santa Maria Gloriosa dei Frari w Wenecji. Ciekawym zabytkiem jest manierystyczny nagrobek Jerzego Jączyńskiego znajdujący się w kruchcie pod wieżą. W bocznej kaplicy na uwagę zasługują freski wykonane techniką sgraffito autorstwa Jana Berdyszaka z 1955 r. Przy kościele znajduje się kapliczka z kamienną barokową figurą św. Jana Nepomucena z 1734 r.W pobliżu kościoła farnego znajdował się także szpital, czyli przytułek dla ubogich, wzmiankowany w 1667 r. oraz leżąca w południowej części obecnego cmentarza szkoła parafialna, której początki sięgają co najmniej początku XV w. Przemawia za tym fakt – mogący zarazem zaświadczyć o wysokim poziomie średniowiecznej szkoły śremskiej – zapisania się na Uniwersytet Krakowski w jednym tylko roku 1426 aż 11 studentów ze Śremu (na ogólną liczbę 23 zapisanych w tymże roku studentów z Wielkopolski). Absolwentami tej szkoły byli m.in. bracia Barscy, którzy należeli do najświetniejszych luminarzy nauki polskiej przełomu XVI i XVII w. 
 
 
Budynek Liceum Ogólnokształcącego



Starania władz miejskich o utworzenie w Śremie gimnazjum zostały zapoczątkowane w 1832 r., jednak początki szkoły średniej łączą się z powstaniem w 1852 r. tzw. klasy rektorskiej. W 1858 r. dodano jej dwie dalsze klasy, co podniosło szkołę do rangi „wyższego za­kładu” i tę datę uważa się za początkową w historii gimnazjum śremskiego. W 1861 r. komunalna szkoła rektorska została przekształcona w progimnazjum, a ono z kolei w 1866 r. w pełnoprawne gimnazjum. W tymże roku, 16 kwietnia, odbyła się w nim pierwsza matura.Ze względu na koszty utrzymania szkoły, miasto przekazało ją pań­stwu z jednoczesnym zobowiązaniem się do budowy nowego gmachu i rocznej dotacji w wysokości 2 tys. talarów.Przeniesienie do nowo wybudowanego, obecnego gmachu na ul. Poznańskiej, nastąpiło 9 grudnia 1869 r.W latach 1858-1918 kolejno kierowało szkołą ośmiu niemieckich dyrektorów, z których we wdzięcznej pamięci śremian zachował się dr August Wundrack, który utrzymał swe sta­nowisko nawet po zakończeniu zaborów i pełnił je do śmierci w 1920 r.Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. gimnazjum nadal należało do typu klasycznego. W latach 1920-1939 kierował nim Henryk Ogonowski, doskonały administrator i pedagog.W 1922 r. gimnazjum otrzymało imię generała Józefa Wybickiego.W roku szkolnym 1934/35 zaprowadzono w gimnazjum koedukację. Uczniowie mieli zapewnioną opiekę lekarską i dentystyczną. Specjalistyczne gabinety szkolne i pracownie laboratoryjne były bogato wyposażone. Gimnazjum posiadało własną stację meteorologiczną, a pracownia biologiczna przeprowadzała naukowe pomiary Jeziora Grzymisławskiego. Wydawano czasopismo szkolne „Pierwiosnek”, w szkole działała ak­tywna drużyna i orkiestra harcerska o międzynarodowej sławie oraz gimnazjalna drużyna wioślarska.
 
Przez mury śremskiego gimnazjum przewinęło się wielu wspaniałych wykładowców, a jej absolwentami byli m.in.:
 • Prof. Antoni Kalina (1846-1906) – slawista, etnolog, ludoznawca, członek Akade­mii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Lwowskiego
 • Ks. Piotr Wawrzyniak (1849-1910) – wielkopolski działacz społeczny, oświatowy i gospodarczy, patron Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych
 • Teodor Jeske-Choiński (1854-1920) – intelektualista, pisarz i historyk, publicysta konserwatywny, krytyk teatralny i literacki
 • Prof. Heliodor Święcicki (1854-1923) – lekarz ginekolog, społecznik, filantrop, zało­życiel i pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego
 • Witold Hulewicz (1895-1941) – poeta, krytyk, tłumacz i wydawca
 • Prof. Tadeusz Maliński (ur. 1946) – chemik i biochemik, profesor uniwersytetów w Oakland oraz Ohio w Athens, publicysta naukowy, wybitny wynalazca, dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla, Honorowy Obywatel Śremu.
 
  
Zespół poklasztorny Franciszkanów

Zakon Franciszkanów sprowadzili do Śremu jeszcze w XIII w., wkrótce po lokacji miasta lewobrzeżnego w 1253 r., książę Bolesław Pobożny i jego żona, Jolenta Helena z Arpadów węgierskich. Budynki na Ostrówku były trzecią z kolei (po tzw. Klasztorku na Starym Mieście i Żabikowie) siedzibą zakonu Fran­ciszkanów na terenie Śremu. Przeprowadzka – prawdopodobnie spowodowana lepszym poło­żeniem Ostrówka przy głównym szlaku handlowym – miała miejsce pod koniec XV w. Bu­dynki klasztorne były parokrotnie przebudowywane lub na nowo stawiane; początkowo były zapewne drewniane, później murowane. Obecne barokowe budynki, pochodzące z przełomu XVII i XVIII w. wzniesione zostały przy wykorzystaniu elementów starszych budowli muro­wanych z I połowy XVII w., najprawdopodobniej z fundacji króla Zygmunta III.Zespół zabudowań składa się z kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i dawnego klasz­toru Franciszkanów.Kościół jest budowlą trójnawową, halową z węższym i starszym prezbiterium. Wnętrze przykrywa w nawie sklepienie żaglaste, w prezbiterium kolebkowe z lunetami i z późnorene­sansową sztukaterią. Wyposażenie kościoła z charakterystycznymi dla zakonu Franciszkanów ołtarzami, pochodzi głównie z epoki baroku i rokoka. W ołtarzu głównym zachował się obraz z XVIII w. pt.Adoracja Matki Boskiej z Dzieciątkiem przez dwóch Franciszkanów.Cenne rokokowe stalle w prezbiterium powstały także w XVIII w. W nawie znajduje się barokowa ambona z 1817 r. w kształcie łodzi piotrowej z rozpiętym ża­glem. Na zewnętrznej ścianie przy wejściu znajduje się tablica upamiętniająca ks. Antoniego Rzadkiego – zamordowanego w 1939 r. kierownika konwiktu arcybiskupiego, mieszczącego się w klasztorze. Przed kościołem rosną 4 okazy cisów, będących pomnikami przyrody.Zabudowanie klasztorne, nieco późniejsze od kościoła, złożone są z trzech skrzydeł kryją­cych kwadratowy wirydarz, przylegający do kościoła. Przy wejściu do krużganków klasztor­nych znajduje się niewielka tablica z czarnego marmuru z 1754 r., poświęcona ojcu Hieronimowi Gru­szeckiemu. Miejscowa legenda wiąże ją z popularnym podaniem o zamurowanym zakonniku. Inna z legend mówi o podziemnym tunelu prowadzącym pod Wartą i łączącym klasztor na Ostrówku ze starą, pierwszą siedzibą zakonu, tzw. Klasztorkiem na Starym Mie­ście.Całość jest otoczona wysokim murem z dwoma barokowymi bramami. Na murze znajdują się barokowe figury św. Franciszka i św. Anto­niego, a na jednej z bram data: 1779.Po kasacie zakonu w 1835 r., w latach 1840-1916 zabudowania poklasztorne służyły jako szkoła elementarna.Po usunięciu religii ze szkół na początku lat 50-tych, aż do 1990 r. w pomieszczeniach konwiktu prowadzono katechezę dla młodzieży szkół śremskich. W pomieszczeniach klasztoru mieści się obecnie Społeczne Ognisko Muzyczne i Centrum Profilaktyki i Alternatyw Młodzieżowych.
 
 
Kościół pw. Św. Ducha


Parafia, a więc i kościół, istniały już w 1440 r., kiedy to burmistrz z radą miasta i mistrzowie cechów nadali proboszczowi kościoła szpitala Św. Ducha wieczystą darowiznę rocznego czynszu. Określenie „szpital” odnosi się w tym przypadku do istniejącego przy kościele domu dla ubogich.Początkowo musiał to być niewielki kościółek, skoro źródło z 1510 r. nazywa go kaplicą. Obecny późnogotycki kościół został wybudowany pod koniec XVI w. Jest budowlą jednonawową bez wydzielonego prezbiterium, nakrytą wysokim dwuspadowym dachem, murowaną z cegieł o układzie polskim. W 1840 r., gdy znalazł się w rękach protestantów, został przebudowany. Fasadę ozdobiono czworokątnymi wieżyczkami oraz ostrołukowym szczytem. Surowy wystrój wnętrza pochodzi z okresu przebudowy. Uwagę zwracają, charakterystyczne dla zborów ewangelickich, balkony. W ołtarzu głównym znajduje się duży manierystyczny krucyfiks z około 1630 r.Fundatorami murowanego kościoła i nowego szpitala dla ubogich oraz hojnymi mecenasami oświaty i kultury byli śremianie z urodzenia, bracia Jan i Andrzej Barscy – typowi przedstawiciele światłego mieszczaństwa okresu Odrodzenia – synowie wywodzącego się z rodziny rzemieślniczej wieloletniego burmistrza, a potem wójta Śremu, Wawrzyńca Kochler-Barskiego.Najstarszy z braci, Jan, ukończył Uniwersytet w Krakowie, na którym jako magister wykładał przez kilka lat teologię, a później uzyskał stopień doktora praw. W 1584 r. został nadwornym kaznodzieją królowej Anny Jagiellonki. Osiągnąwszy godność kanonika, a następnie archidiakona krakowskiego, został nobilitowany w 1591 r. – jak i jego bracia – przez króla Zygmunta III.Andrzej Barski po studiach w Krakowie, zakończonych stopniem bakałarza nauk wyzwolonych, kształcił się dalej na uniwersytecie włoskim w Perugii, gdzie uzyskał tytuł doktora obojga praw. Po powrocie do Krakowa w 1584 r. objął katedrę prawa kanonicznego na uniwersytecie. Później przeniósł się do Warszawy, osiągając tam godność kustosza i oficjała kolegiaty. Związany z dworem jako sekretarz królewski, posłował na początku XVII w. do Bari w sprawie słynnych sum neapolitańskich.Najmłodszy z braci, Maciej, poświęcił się karierze świeckiej. Po skończeniu w 1577 r. uniwersytetu w Padwie ze stopniem doktora filozofii i medycyny, przebywając zarówno we Włoszech, m.in. jako medyk nadworny księcia Toskany, jak i w Polsce. Zmarł młodo, w 1591 r., podczas pobytu we Florencji.Najhojniejszym legatem braci Barskich dla miasta była biblioteka, składająca się z 858 tomów, podarowanych braciom przez Annę Jagiellonkę, która odziedziczyła bogaty księgozbiór Zygmunta Augusta. Burze dziejowe, lata zaborów i wojny rozproszyły zbiór. Jego pozostałości znajdują się obecnie w archiwum archidiecezjalnym w Poznaniu.
 
 
Bank Spółdzielczy im. Ks. P. Wawrzyniaka

Bank Spółdzielczy im. Ks. P. Wawrzyniaka

Budynek, w którym mieści się Spółdzielczy Bank Ludowy w Śremie pochodzi z około 1910 r. Zwieńczony jest barokowym szczytem i posiada wiele cech secesyjnych. Na budynku znajduje się tablica z 1933 r. upamiętniająca ks. Piotra Wawrzyniaka, założyciela i długoletniego dyrektora mieszczącego się w nim Banku Ludowego.Bank Spółdzielczy został założony w 1873 r. W okresie zaborów należał do najważniejszych gospodarczych instytucji polskich, wspierając finansowo polskie rzemiosło i przemysł podczas germanizacji. Trudno sobie wyobrazić dzieje Śremu bez Banku Spółdzielczego. W budynku Banku mieści się niewielka ekspozycja poświęcona ks. Piotrowi Wawrzyniakowi, świadcząca, że współcześni bankowcy nie zapomnieli o człowieku, który położył podwaliny pod rozwój spółdzielczości w Europie.
 

Ratusz


1838 r. Gmach nawiązuje do popularnego w XIX w. stylu „okrągłych łuków”, będącego mieszanką renesansu i klasycyzmu. Dzisiaj jest siedzibą władz miejskich.

 

Kapliczka Matki Boskiej z Dzieciątkiem


pochodzi z 1841 roku, wystawiona na upamiętnienie epidemii cholery jaka panowała w mieście 10 lat wcześniej.

 

 

 ŚRODOWISKO

 

Śrem jest gminą położoną w malowniczym krajobrazie lasów, rzek, jezior i parków.




 
Zielone płuca gminy to parki m.in.:Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego, który został utworzony w dniu 1 grudnia 1992 r.,
Miejski Park Ekologiczny im. W. Puchalskiego - został powołany do życia uchwałą Rady Miejskiej w dniu 8 listopada 1995 r.,Park Miejski im. Powstańców Wielkopolskich - jest on najstarszym i największym parkiem w Śremie, jego początki sięgają 1888 rokuZespół Przyrodniczo-Krajobrazowy “Łęgi Mechlińskie“ - został utworzony w roku 1996 uchwałą Rady Miejskiej w Śremie na wniosek mieszkańców wsi Kawcze. 
 

Dla utrzymania czystości i dobrego samopoczucia mieszkańców została rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków, by w efekcie mogła spełniać nowe wymagania i sprostać najwyższym europejskim standardom. Na terenie gminy prowadzony jest system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Działalność stacji uzdatniania wody oraz nowoczesnej kompostowni również przyczyniają się do dbałości o lokalne środowisko.Ponadto organizowane są akcje ekologiczne pt. „Jak łatwo segregować śmieci”, czy „Zbieraj baterie - graj w loterię”, których celem jest uświadamianie i zachęcanie mieszkańców do segregacji odpadów dla zachowania naturalnego środowiska i piękna otaczającej przyrody. 
 

 

TURYSTYKA


Bardzo dynamicznie w Śremie rozwijają się turystyka i rekreacja. Jej podstawowymi elementami są imponujące zabytki, wśród których możemy wyróżnić: Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, kamienice na Placu 20 Października, Wieżę Ciśnień czy Zespół poklasztorny Franciszkanów



Okolice Śremu to lasy, jeziora, Łęgi Nadwarciańskie oraz pomniki przyrody. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą dostrzec te walory korzystając ze szlaków turystycznych rowerowych i pieszych.Położenie Śremu przy akwenach wodnych zachęca do rozbudowy odpowiedniej infrastruktury. Na Warcie organizowane są spływy kajakowe, maratony pływackie, można popływać statkiem. Jezioro Grzymisławskie to miejsce do uprawiania sportów wodnych: pływanie, kajakarstwo, żeglarstwo.
 



 
Historię Śremu oraz jego mieszkańców zainteresowani mogą poznać w Muzeum Śremskim. Sentymentalny spacer po prawobrzeżnej stronie miasta umożliwi Miejska Trasa Turystyczna. Wieczorny czas umilą restauracje, kawiarnie czy dyskoteki, których w mieście nie brakuje. Śrem i jego okolice dysponują również szeroką bazą noclegową.
Serdecznie zapraszamy!



Rowerowy Śrem


Rowerowy Śrem to rozpoczęty w 2012 roku przez gminę Śrem projekt promujący wypoczynek na rowerze. 

Rowerowy Śrem skierowany jest do mieszkańców gminy Śrem. Jadnak  akcje swoim zasięgiem wykraczają poza granice gminy Śrem. 
 
Główne cele kampanii to:
 • zachęcenie mieszkańców do aktywnego wypoczynku na rowerze
 • propagowanie zdrowego stylu życia
 • poprawa bezpieczeństwa rowerzystów na drodze
 • popularyzacja roweru jako doskonałego środka komunikacji
 • rozbudowa drogowej infrastruktury rowerowej
 • współpraca pomiędzy organizacjami

 

 
Rowerowy Śrem to liczne imprezy rowerowe oznaczone wspólnym logotypem. Kolory w logo oznaczają:
 • błękit – otwartość na nowe atrakcje
 • czerwony – aktywny wypoczynek
 • pomarańczowy – bezpieczeństwo na drodze
 • zieleń – ekologia i turystyka

Rowerowy Śrem tworzą liczne organizacje i instytucje:
 • Urząd Miejski w Śremie,
 • Śremski Sport, Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości,
 • Rada Programu Bezpieczne Miasto,
 • Ośrodek Pomocy Społecznej.
 • KSA SPORT FITNESS CLUB,
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa
 • Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego,
 • placówki oświatowe gminy Śrem,
 • stowarzyszenia,
 • markety i sklepy
 • biblioteka

 

 
Rowerowy Śrem ma wspomóc poprawę bezpieczeństwa rowerzystów w gminie na drodze, oraz spopularyzować rower jako bezpieczny i przydatny środek komunikacji. W 2012 roku młodzi rowerzyści z placówek oświatowych gminy Śrem, z klas I, II i III otrzymają z okazji Dnia Dziecka praktyczny prezent - rowerową kamizelkę odblaskową. 

Rowerowy Śrem to liczne atrakcje dla uczestników imprez rowerowych. Uczestnicząc w akcjach Rowerowy Śrem każdy ma mozliwość zdobycia akcesorii rowerowych opatrzonych logotypem kampanii.

 

 

Urząd Miejski w Śremie

 

Plac 20 Października 1
63-100 Śrem


Infolinia
0 801 300 031

Tel.  +48 061 28 35 225 
Fax 061 28 35 337

Zespół Obsługi Klienta
parter, pok. nr 2
Tel. +48 061 28 47 147
Tel. +48 061 28 47 122

 

Burmistrz Śremu Adam Lewandowski Adam Lewandowski

Burmistrz Śremu 



godziny przyjęć 
poniedziałek 
godz. 14.00 - 16.00
   

Bartosz Zelezny

Bartosz Żeleźny

Zastępca Burmistrza Śremu 



godziny przyjęć 
poniedziałek 
godz. 14.00 - 16.00

 

 

 

 

ZESPÓŁ OBSŁUGI KLIENTA

ZAPRASZA




Urząd Miejski w Śremie

Plac 20 Października 1
63-100 Śrem


Infolinia
0 801 300 031

Tel.  +48 061 28 35 225 
Fax 061 28 35 337

Zespół Obsługi Klienta
parter, pok. nr 2
Tel. +48 061 28 47 147

Tel. +48 061 28 47 122


Spis numerów wewnętrznych 

w Urzędzie Miejskim w Śremie


www.srem.pl
umiejski@srem.pl 


GG: 3371603 

godziny otwarcia:
Zespół Obsługi Klienta
poniedziałek - piątek w godz. 7.00-16.00

w miesiącach lipiec i sierpień 
Zespół Obsługi Klienta
czynny 
od poniedziałku do piątku od godz. 7.oo do godz. 15.oo

pozostałe piony, zespoły
poniedziałek - piątek w godz. 7.00-15.00

785-10-06-093
NIP Urząd Miejski w Śremie

000526972
REGON Urząd Miejski w Śremie


785-16-61-461
NIP Gmina Śrem 

631258135
REGON Gmina Śrem 

 







Urząd Stanu Cywilnego
Pion Spraw Obywatelskich
ul. Mickiewicza 10 
63 - 100 Śrem

Infolinia
0 801 300 031

Tel. +48 061 28 47 132

Zespół Ewidencji Ludności
Tel. +48 061 28 47 120



.


Certyfikaty:

 

 

CERTYFIKAT ISO


ISO 9000:2000 DLA URZĘDU MIEJSKIEGO W ŚREMIE

Dnia 8 czerwca 2001 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Śremie, w sali konferencyjnej, o godz. 16.00 odbyło się uroczyste wręczenie Urzędowi Miejskiemu w Śremie certyfikatu jakości ISO 9001:2000. Jest to uwieńczenie długotrwałego procesu związanego z wdrażaniem systemu zarządzania jakością w naszej organizacji organizacji. Podczas uroczystości byli obecni znakomici goście, wśród nich Sławomir Wysocki - przedstawiciel premiera, dyrektor Departamentu Analiz Programowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Jerzy Stępień - I Wicewojewoda Wielkopolski; Barbara Wyszyńska - Dyrektor Departamentu Organizacyjno - Prawnego i Kontroli Urzędu Marszałkowskiego; Wicestarosta Powiatu Śremskiego Andrzej Łowicki, Bogdan Przybylski - Dyrektor Biura Certyfikacji Polskiego Rejestru Statków i wielu innych.


iso.jpg

 

W czerwcu 2007r. upłynął termin ważności przyznanego w 2004r. certyfikatu jakości ISO 9001:2000. Biuro Certyfikacji Polskiego Rejestru Statków w Gdańsku przeprowadziło w naszej organizacji audit odnawialny. Celem tego auditu było zbadanie zgodności Systemu Zarządzania Jakością w Urzędzie Miejskim w Śremie z normą 9001:2000. Audit zakończył się pomyślnie dla organizacji, która nadal spełnia wymagania nałożone przez system i doskonali się na potrzeby swoich klientów. 1 czerwca 2007r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Śremie podczas sesji Rady Miejskiej w Śremie Pan Adam Lewandowski Burmistrz Śremu przedstawił certyfikat jakości ISO 9001:2000 dla Urzędu Miejskiego w Śremie na lata 2007 – 2010.
 

POLITYKA JAKOŚCI URZĘDU MIEJSKIEGO W ŚREMIE

Misją Urzędu Miejskiego w Śremie jest zapewnienie należytego, sprawnego i fachowego realizowania przez Urząd zadań własnych gminy, zleconych i powierzonych gminie oraz tworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego gminy. 

Misję Urzędu realizować będziemy przez:

 1. zapewnienie klientom kompleksowej obsługi administracyjnej,
 2. wykonywanie zadań realizowanych przez Urząd w sposób sprawny, kompetentny i uprzejmy,
 3. efektywne zarządzanie mieniem  gminnym, 
 4. zapewnienie kompleksowej obsługi organów gminy, 
 5. zapewnienie rzetelnej informacji.

Aby zrealizować misję i cele Urzędu Miejskiego w Śremie wdrożony został system zarządzania jakością wg. normy PN - EN ISO 9001, który jest ciągle rozwijany i doskonalony.

Zatwierdzam
Burmistrz Śremu
/-/ Adam Lewandowski

 

 

CERTYFIKAT EURORENOMA


W dniu 4 marca 2013 r. Europejski Rejestr Renomowanych nagrodził gminę Śrem prestiżowym certyfikatem EuroRenoma. Celem Programu Eurorenoma jest jest promowanie etyki w biznesie oraz prezentowanie opinii uczestników programu w kluczowych kwestiach gospodarczych. Przyznane wyróżnienie jest oznaką rzetelności, jakości, solidności oraz kreuje pozytywny wizerunek urzędu.

eurorenoma.jpg

 

CERTYFIKAT NAJLEPSZE W POLSCE


Gmina Śrem znalazła się wśród laureatów Konkursu Jakości Funkcjonowania Samorządów Terytorialnych „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland”. Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Kapituła konkursu szczególnie wysoko oceniła Śrem za upowszechnianie idei pracy organicznej w zarządzaniu samorządem terytorialnym oraz propagowanie postaw patriotycznych. 

W czwartek 27 czerwca 2013 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której Adam Lewandowski Burmistrz Śremu odebrał z rąk dr Mariana Króla Prezydenta Towarzystwa  im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu oraz prof. Tomasza Łodygowskiego Rektora Politechniki Poznańskiej certyfikat Najlepsze w Polsce.

Przyznawane przez Towarzystwo  im. Hipolita Cegielskiego Godło „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland”  jest znakiem jakości usankcjonowanym przez Unię Europejską i przez Komisję Europejską. Certyfikat  stanowi prestiżowy wyróżnik solidności i jakości. 

Konkurs  „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland” to dwudziestoletnia tradycja eksponowania i promowania firm oraz organizacji. Przyznane godło jest symbolem i gwarancją najwyższej jakości obsługi klientów.


0686c498-a005-423c-95a1-bf56e58033a9.jpg

 

CERTYFIKAT WIELKOPOLSKA JAKOŚĆ


wj1.jpg
 

Dnia 29 października 2009 r. podczas XLI sesji Rady Miejskiej, prezes Unii Wielkopolan Michał Wojtczak wręczył osobiście Burmistrzowi Śremu certyfikat "Wielkopolska Jakość". 

Poprzez wdrożenie Programu Kompleksowego Zarządzania Jakością Urząd Miejski w Śremie uzyskał potwierdzenie, że jest otwarty na innowacje, a  narzędzia i metody jakie stosuje zapewniają ciągłe doskonalenie oferowanych usług. Dołączył w ten sposób do grona rzetelnych organizacji, które rozwijają się w oparciu o kryteria jakościowe, poszukują coraz lepszych rozwiązań i osiągają coraz lepsze wyniki. Uzyskanie przez Urząd Miejski certyfikatu "Wielkopolska Jakość" pozwala także na promowanie naszych osiągnięć, a także na uczestnictwo w platformie wymiany doświadczeń, która jest naturalną płaszczyzną samorozwoju i doskonalenia organizacji. Wszystko po to, aby świadczyć usługi i organizować życie społeczno-gospodarcze naszej gminy na coraz lepszym poziomie.

wj2.jpg

 

 

tp-1.jpg

Prestiżowe godło Teraz Polska dla Gminy Śrem

W 2010 roku gmina Śrem znalazła się wśród laureatów najbardziej prestiżowego konkursu Teraz Polska. W dniu 24 maja 2010 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie podczas uroczystej gali wręczono symboliczne statuetki. Uroczystość poprzedziło w Belwederze wręczenie laureatom konkursu listów gratulacyjnych przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki Prezydenta RP. Gratulacje dla Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego odebrała Dorota Gandecka Koordynator Zespołu Obsługi Inwestorów, Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Śremie.

 

Działająca od 1991 Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od dwudziestu lat zajmuje się organizacją konkursu Teraz Polska. Głównym celem konkursu jest wyłonienie i promowanie najlepszych polskich produktów, usług, firm oraz gmin.

Oceny dokonuje niezależna kapituła w skład której wchodzą niezależni jurorzy - autorytety życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego, naukowego oraz politycznego. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Prezydent RP.

 

Spośród 32 gmin ubiegających się o godło Teraz Polska kapituła konkursowa nagrodziła 9 samorządów. Kapituła konkursowa wysoko oceniła gminę Śrem pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców. Komisja Ekspertów dokonała oceny gminy w poszczególnych zagadnieniach:

 • polityka inwestycyjna gminy,
 • dostępność do infrastruktury technicznej,
 • sposoby realizacji polityki społecznej,
 • organizacja i forma zarządzania Urzędu,
 • zakres działań Urzędu związanych z promocją gminy.

 

Uzyskanie godła Teraz Polska dla gminy Śrem nie tylko stanowi narzędzie budujące markę gminy oraz podnosi jej prestiż, ale także jest gwarantem solidności i wzorowego funkcjonowania.

.


Kod banera:

Inne z branży

[ zamknij ]

Opinie

i komentarze

Sprawdz moją strone profilową.Sam sprawdź lustra ł: Cieszę się, że odkryłem tę witrynka. Muszę podziękować zbyt te chwile za to cudowne czytanie! Zdecydowanie podobal mі sie kazdy drobny fragment i mam lekturę oznaczone, aby spojrzec dzięki nowe informacje ԝ stronie internetowej sieci Web. Moge na prostu powiedzieć, jak ulżуć, aby znaleźć kogoś, który tak naprawdę ᴡie, na temat czym mówią w sieci. Odpowiednio wiesz, jak doprowadzić рroblem do światłɑ i zrobić go ważnym. Ꭰużej liczby jednostek musi tօ przyjrzeć і zrozumieć tę historię. Τo zaskakujące, żе nie zaakceptować jesteś bardziej popularny, bowiem spośróⅾ pewnoścіą masz prezent. Bardzo dobra pisownia. Bez ԝątpliwości kocham tą stronę. Trzymać ѕię owego!
Zapraszam na moja stronę blog o wycieczkach: Artykuł genialny. Czekam na więcej
Zapraszam na moja stronę szafy Raumplus: Dobry, błyskotliwy, nowatorski - nic dodać, nic ująć. Oby więcej takich artykułów na stronach.
Zobacz geosyntetyki dachowe: Świetny artykuł. Interesujący, konkretny, życiowy. Nic dodać nic ująć.
A to moja strona doktorat: Zagadnienie nie zostało przedstawione w pełni, wiele elementów zostało pominiętych ale i tak uważam, że jest nieźle. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych:)

Dodaj

Twoją opinię

Zamknij

Ten serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. do celów reklamowych i statystycznych. Mogą stosować je też współpracujące z nami firmy - m.in. reklamodawcy.

W przeglądarce internetowej, w której otwierasz nasz serwis możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystając z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.