Euro Renoma - to Twój prestiż i wyróżnienie. Europejski Rejestr Renomowanych przedsiębiorstw, firm, instytucji, urzędów, banków, placówek oświatowych, służby zdrowia, instytucji publicznych i organizacji.
certyfikat eurorenoma

Ostatnio

dołączyli

Przedsiębiorstwo Obsługi Rolnictwa EKONOMIZER Sp. z o.o. Prezes Wiesław Walendzik działający w branży Pozostałe gałęzie produkcji materialnej , dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14554

przeczytaj więcej

FILAR Tadeusz Borkowski działający w branży Nieruchomości, dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14553

przeczytaj więcej

Gmina Kampinos działający w branży Samorządy terytorialne, dołączył do programu Euro Renoma i otrzymał certyfikat o nr.: ANC 14552

przeczytaj więcej

Napisz

do nas


W celu weryfikacji nadawcy prosimy o przepisanie poniższego kodu w puste miejsce i zaakceptowanie go przyciskiem Wyślij.

 

Close

Tucholski Ośrodek Kultury w Tucholi

Certyfikat:

ANC 14061

ważny do: 24 Lipiec 2015 r.

branża: Kultura i sztuka

województwo: kujawsko-pomorskie

data wpisu do rejestru: 24 lipca 2013

miejscowość: Tuchola

kod: 89-500

ulica: Plac Zamkowy 8

telefon: 523343388

www: www.tok.tuchola.pl

NIP: 5611475628

REGON: 093062359

e-mail: tok@tuchola.pl


Pokaż certyfikat


Opis działalności firmy:

 

 

 

Historia TOK

 

Powiatowy Dom Kultury władze miasta w Tucholi powołały w 1951r., przekazując mu siedzibę zbrojowni krzyżackiej przy Placu Zamkowym 8, które pomieszczenia aż do 1968r. dzielić musiała tucholska kultura z rozlewnią piwa i wód gazowanych. W 1952-1956 PDK przeżywał swoje `złote lata` za przyczyną ówczesnego kierownika.


Jerzy Wyżga miał doskonałe umiejętności przyciągania do amatorskiej twórczości ludzi z różnych środowisk. Obok dziecięcych zespołów akordeonistów, zespołu wokalnego, zespołu tanecznego rozwijała się amatorska plastyka, a przede wszystkim działająca w środowisku unikalna orkiestra symfoniczna `Borowiak`, dla której PDK zdobył nagrodę ministra kultury. Po zmianie kierownika nastał okres marazmu, a polityka kadrowa tamtych lat niekorzystnie wpływała na kulturalną ofertę instytucji.


Był to czas imprez okazjonalnych i uroczystości obowiązujących w rytuale zbiorowego życia Polaków tamtych lat...


 

Jesienią 1959r. zaczął swoją `ZAJĄCZKOWĄ PRZYGODĘ` JÓZEF SPORNY. Kabaretowe wydarzenia estradowe ich kreator przez lata 1960-1965 łączył z odpowiedzialnością za ofertę programową PDK, którym wówczas kierował. Pojawiają się pierwsze formy rozwijające indywidualne zainteresowania mieszkańców w klubach szachowym i brydżowym, czy w artystycznych zespołach... I tak oto sztampa akademijno-wieczornicowego pejzażu kultury lat 50-tych pokonana przez kabaretową muzę Spornego i jego `zajączkowych` artystów zostaje zastąpiona upodmiotowioną wizją kultury.


Od września 1965r. PDK kierował JÓZEF BASTA.


Rozpoczyna się systematyczna działalność oświatowego kina `Wiedza`, kina dla dzieci `Miś` - powstają nowe kluby zainteresowań: filmowy `Bolek i Lolek` dla dzieci, klub modelarski, fotograficzny oraz dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, a także zespół haftu artystycznego.


Ewenementem na tamte czasy było powołanie do życia lokalnego radiowęzła, w którym emitowano audycje przygotowane przez pracowników PDK nie tylko na ulice Tucholi, ale także poprzez tzw. Kołchoźniki - do domów mieszkańców miasta i powiatu. Największym zainteresowaniem cieszyły się cotygodniowe koncerty życzeń, audycje tematyczne okazjonalnie emitowane, comiesięczna `Mozaika Kulturalna` oraz `Wiadomości tucholskie` i inne formy informowania o aktualnościach zbiorowego życia Tucholi. Bardzo ważnym nurtem pracy PDK była merytoryczna opieka nad placówkami kultury w powiecie, których było 74. Terenowi merytoryczni pracownicy 4 razy w tygodniu realizowali w nich `pokazy metodyczne`, projekcje filmów oświatowych i fabularnych.


Do Tucholi PDK zaprasza profesjonalne teatry, popularnych aktorów, literatów i dziennikarzy różnych mediów - słowem ludzi z pierwszych stron gazet.


 

 

Poza animowaniem uniwersalnych wartości ze świata kultury katastrofalny stan techniczny obiektu PDK zmusił Bastę do tworzenia lobby i środków finansowych na kapitalny remont. A że stosowne talenty i determinacje ku takim przedsięwzięciom jak pokazało życie miał - to już w 1969r., rozpoczął remont (ściślej budowę nowego obiektu). Na jego czas wyprowadzono działalność PDK do Domu Rolnika i znów animowane życie kulturalne Tucholi w oparciu o zakładowe świetlice. Skuteczność Józefa Basty zaowocowała nową realizacją architektoniczną, w trakcie której przechodzi do pracy w administracji państwowej. We wrześniu 1970r. jego miejsce zajmuje RYSZARD ŻÓŁKIEWICZ, a w styczniu 1972r. kierownikiem domu kultury w budowie został MACIEJ OCZACHOWSKI. W tym roku także PDK wprowadził swoją działalność do pięknego i jak na tamte czasy nowocześnie wyposażonego, funkcjonalnego obiektu.


Uroczystość oficjalnego otwarcia miała miejsce w lipcu 1973r. podczas obchodów Wojewódzkiego Dnia Działacza Kultury z udziałem ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki.


Od sierpnia 1973r. rząd dusz nad tucholską kulturą trafia do Renaty Basta, która kieruje placówką do dnia dzisiejszego. Komfort i uroda nowych pomieszczeń inspirowała ówczesnych pracowników PDK do nowych form pracy. W 1974r. utworzono profesjonalnie wyposażony gabinet językowy. PDK uczy niemieckiego, angielskiego, francuskiego i esperanto. Rozpoczyna działalność pierwsza w regionie profesjonalna dyskoteka.


Powstaje biblioteka metodyczna działająca na rzecz merytorycznego wsparcia 75 placówek kulturalnych.


W 1975r. PDK Zarządzeniem Wojewody został przekształcony w filię WDK z nazwą TUCHOLSKI DOM KULTURY.


Przy TDK powstał pierwszy w powiecie i jeden z nielicznych w województwie Klub Seniora `JESIEŃ`


Lata 74-75 to okres przygotowań do wielkiego przedsięwzięcia promującego Tucholę - telewizyjny turniej miast `BANK 440`, który wywołał społeczno-kulturalne poruszenie...


 

W 1975r. TDK w oparciu o tucholską romską młodzież organizuje zespół taneczno-wokalno-instrumentalny, z którym przygotowano widowisko `Wesele cygańskie`.


Zespół staje się atrakcją miasta i regionalnych mediów. Powstają kolejne grupy artystyczne: wokalno-instrumentalny `Delfiny` i `Czarne Gryfy`. Intensywnie pracuje reaktywowany przez Marię Ollick zespół `Młodzi Borowiacy`. Pojawiają się nowe formy imprez masowych, a wśród nich `Turnieje placówek wiejskich`, `2 godziny dla rodziny`. Odbywają się także koncerty i występy znanych zespołów i solistów estradowych. Mają miejsce wydarzenia artystyczne najwyższego lotu - koncertuje Wiłkomirska z Grychtołowką, przyjeżdża Własysław Hasior.


 

TDK w tamtych latach bywał głównym koordynatorem i organizatorem Dni Borów Tucholskich.


Od 1981r. rozpoczyna swą działalność przy TDK Społeczne Ognisko Muzyczne - prowadzi klasę fortepianu, gitary klasycznej, akordeonu, a później syntezatora.

 

Systematycznie odbywają się wernisaże wystaw w galerii, zarówno artystów amatorów, profesjonalistów, także sztuki ludowej, użytkowej i fotograficznej. TDK wspólnie ze Szkoła nr.2 tworzą dziecięcy zespół wokalno-taneczny `TUCHLIKI` - był wrzesień 1984r. Pierwsza premiera `Zaczarowanego podwórka` - intensywne koncertowanie w regionie i wyjazd za sprawa dyr. TDK na festiwal piosenki w Tolentino we Włoszech. Wkrótce potem zespół odłączył się ze struktur TDK.


 

Lata dziewięćdziesiąte kontynuują recitale i koncerty muzyki poważnej oraz różnorodne formy imprez masowych - festyny, majówki, turnieje kulturalno-sportowe, `dni folkloru`, przegląd piosenki dziecięcej.

 

 

W roku 1991 Rada Miejska przekształca TDK w samorządowy ośrodek kultury z nazwą Tucholski Ośrodek Kultury.

 

opracowanie: Henryka Grabowska

 

 

 

Oferta Tucholskiego Ośrodka Kultury

Oferta edukacyjna

 


Plan Tygodniowy

 

Poniedziałki

 

 • 11:00 - Chór `Radosna Jesień`
 • 13:00 - Społeczne Ognisko Muzyczne
 • 15:00 - Zajęcia wokalne solistów
 • 16:00 - Centrum Języków Obcych
 • 18:00 - Gimnastyka dla pań w każdym wieku

 

Wtorki

 

 • 11:00 - Zajęcia edukacyjno - rekreacyjne seniorów
 • 13:00 - Społeczne Ognisko Muzyczne
 • 14:15 - Centrum Języków Obcych
 • 16:00 - Klub origami `Motylek`
 • 17:00 - Spotkanie Borowiackiego Towarzystwa Kultury /1x w kwartale/
 • 18:00 - Zajęcia wokalne solistów

 

Środy

 

 • 10:00 - Zespół haftu artystycznego
 • 11:00 - Zespół wokalny `Alababki`
 • 13:00 - Społeczne Ognisko Muzyczne
 • 16:00 - Centrum Języków Obcych
 • 16:00 - Harcerska Grupa Artystyczna `Północ`
 • 17:30 - Kurs tańca towarzyskiego dla młodzieży i dorosłych, grupa początkująca.
 • 18:00 - Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich `Historia i Pamięć`
 • 18:00 - Chór `Camerata`
 • 18:00 - Gimnastyka dla pań w każdym wieku

 

Czwartki

 

 • 13:30 - Zajęcia wokalne solistów
 • 14:15 - Centrum Języków Obcych
 • 16:00 - Zespół teatralny `Bajtuch`
 • 16:00 - Szkoła Tańca i Ruchu `Gest` / zajęcia hip - hop w 5 grupach oraz taniec towarzyski/

 

Piątki

 

 • 12:00 - Zajęcia wokalne solistów
 • 13:00 - Społeczne Ognisko Muzyczne
 • 15:00 - Dziecięce koło plastyczne
 • 16:00 - GMT `Skawanter`
 • 18:00 - Zespół wokalno-instrumentalny `Paradoks`
 • 18:00 - Kurs haftu krzyżykowego (2x w m-cu)

 

 


 

Sale TOK

 

Tucholski Ośrodek Kultury wynajmuje swoje sale na uroczystości, konferencje, narady, zebrania, koncerty, spektakle teatralne z możliwością pełnego nagłośnienia i oświetlenia oraz wykonania elementów dekoracyjnych.


Możliwości wynajmu są różnorodne w zależności od potrzeb zainteresowanych.


Sala widowiskowa

 • w ustawieniu koncertowym (krzesła w rzędach) mieści 350 osób
 • w ustawieniu konferencyjnym (4 rzędy stołów) mieści 200 osób
 • sala jest w pełni klimatyzowana


 

 

Mała sala koncertowa

 • w ustawieniu koncertowym (rzędy) mieści 150 osób
 • w ustawieniu konferencyjnym (przy stołach) mieści od 100 do 120 osób


 

 


Salka kameralna

 • mieści maksymalnie 20 osób przy stołach.


 

 

Salka muzyczna

 

 


 

Restauracja


W zabytkowych piwnicach Tucholskiego Ośrodka Kultury znajduje się stylowa restauracja `Pod Halabardami`, w której konsumować jednorazowo może 80 osób. Restauracja realizuje także usługi cateringowe.


Szczegóły wraz z cennikiem można uzgodnić z referentką d/s administracyjno-gospodarczych TOK Moniką Łangowską - tel/fax 052 3343388 codziennie w godzinach od 9.00 - 14.00

 

 

 

Pracownicy TOK

 

Piotr Mówiński

Dyrektor TOK

 • /do 2011r.- Renata Basta; 1.01-31.03.2011r. - Marzenna Tyrańska/

 

Bernadeta Osowicka

Główna księgowa

Hanna Krueger

Starszy instruktor kulturalno-wychowawczy

Justyna Więckiewicz

Starszy instruktor d/s plastyki

Piotr Talkowski

Starszy instruktor d/s muzyki

Dariusz Borzeszkowski

Instruktor

Monika Łangowska

Referent d/s administracyjno-gospodarczych TOK

Mirosława Dąbrowska

Specjalista d/s archiwum i pozyskiwania funduszy

Michał Niszczak

Operator obsługi i naprawy urządzeń technicznych

Sylwia Ciecholewska

Pracownik gospodarczy

Danuta Aleksandrowicz

Pracownik gospodarczyFilia TOK w Raciążu


Bernadeta Ossowska

Instruktor

Grzegorz Ossowski

Palacz c.o.

Iwona Zimorska

Pracownik gospodarczy

 

 

Kontakt

 

Adres:

Tucholski Ośrodek Kultury

Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola

Telefon:

tel./fax 052 334 3388

Adres e-mail:

e-mail: tok@tuchola.pl


Filia TOK w Raciążu

Adres:

Wiejski Dom Kultury

ul. Wczasowa 1

89 - 502 Raciąż

Telefon:

52 - 336 - 17 - 66


Kod banera:
[ zamknij ]

Opinie

i komentarze

Michael Kors bags: Every weekend i used to visit this web page Branding
MOK Terespol: Dziękujemy za certyfikat. Za program wsparcie iza wspaniale narzędzie promocji, reklamy i PR.
Kotowski: Najwspanialszy program ! Wyszliśmy z kryzysu i wszystko jest OK! dziękujemy!
przedsiębiorca: Popieram ideę etycznego biznesu. Życzę Państwa inicjatywie determinacji, aby tę ideę wcielać w życie.
mieszkaniec powiatu: Powiat Lubaczowski to najlepsze miejsce do życia. Nie zamieniłbym go na żadne inne. Dobrze, że nasza ziemia została doceniona, ale nawet bez tej Euro Renomy byłaby najwspanialsza!

Dodaj

Twoją opinię

Zamknij

Ten serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. do celów reklamowych i statystycznych. Mogą stosować je też współpracujące z nami firmy - m.in. reklamodawcy.

W przeglądarce internetowej, w której otwierasz nasz serwis możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystając z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.