
Badania przeprowadzone przez Freelancity.pl dotyczące freelancerów obrazują, jakie profesje są najczęściej ich domeną. Tak więc „wolny strzelec” to osoba samo zatrudniona, która oferuje swoje usługi różnym podmiotom. Zewnętrzny wykonawca współpracuje z kilkoma stałymi klientami, wykonując wolny zawód taki jak: tłumacz, redaktor, dziennikarz, fotograf, aktor, architekt, doradca, programista, grafik czy rekruter. Ponad połowa z nich wystawia swoim klientom faktury, a 25% realizuje zlecenia w oparciu o umowę o dzieło. Są i tacy, którzy nie podpisują z klientem umowy.
Powoli freelancing zaczyna być kojarzony z profesjonalistami posiadającymi bogate port folio klientów i projektów.
Badania wykazują też główne źródła pozyskiwania zleceń przez „wolnych strzelców” i najczęściej jest to polecenie ze strony zadowolonych klientów, bądź w sieci kontaktów. Nieco ponad 1/3 korzysta z serwisów ze zleceniami.
Wady i zalety zatrudniania freelancera
Zatrudnienie freelancera ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych ostatnich zalicza się m. in. nieterminowość wiążąca się z brakiem umiejętności zarządzania czasem, bądź przyjmowaniem kilku sporych projektów równocześnie, co skutkuje opóźnieniami. Często mają oni wygórowane mniemanie o swoich kompetencjach, co pociąga za sobą wysokie wymagania finansowe. Nie czują się też odpowiedzialni za swoją pracę.
Ale współpraca z zewnętrznymi profesjonalistami ma też zalety. Wśród nich wymienia się na przykład możliwość chwilowego poszerzenia kompetencji przedsiębiorstwa, a także elastyczność w organizacji zadań dotyczących projektów. Istotną zaletą jest też możliwość redukcji kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika na etacie, czy organizacją stanowiska.
Współpraca z zewnętrznym wykonawcą wymaga lepszej organizacji projektu, wiąże się z koniecznością umiejętności zarządzania projektem. Freelancer nie powinien być odpowiedzialny za cały projekt, ale powinien być uzupełnieniem pracy osób zatrudnionych na stałe. Warto założyć dłuższy czas realizacji projektu. Istotne jest również, by często komunikować się z freelanceremi precyzyjnie ustalić zasady współpracy. Regularne kontakty zwiększają szansę na terminowość, a także na to, że projekt będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami.
Zasady współpracy z freelancerem
Firmy i instytucje, które decydują się na współpracę z „wolnym strzelcem” określają szczegółowo zasady tej współpracy, procedury, podpisują umowy dotyczące poufności etc. Stosowane są również zapisy o karach umownych, czy odszkodowaniach, które odgrywają istotną rolę psychologiczną. Mogą one jednak psuć atmosferę współpracy. Innym rodzajem kontroli nad projektem mogą być spotkania z całym zespołem, nie wyłączając zewnętrznego specjalisty i regularne omawianie postępów w projekcie. Podczas takich spotkań można szybko zlokalizować problemy, bądź opóźnienia i elastycznie na nie reagować. Coraz częściej również zaprasza się freelancera do pracy w siedzibie firmy, czy instytucji, a firmowe konto pocztowe, telefon czy wizytówki stanowią podstawę do szerszej identyfikacji ze zleceniodawcą.
Podsumowując: freelancing to coraz bardziej popularna forma współpracy, pozwalająca realizować różnorodne projekty. Według szacunków już co piąte zlecenie wykonywane jest przez zewnętrznych profesjonalistów, a firmy i instytucje coraz chętniej sięgają po freelancerów. Także Ty możesz skorzystać z tej formy współpracy i znaleźć odpowiedni model dla swojego przedsięwzięcia.
Jeśli jesteś (jesteście Państwo) zainteresowani tym tematem, prosimy o kontakt.
Uczestnikom programu Euro Renoma, możemy zarekomendować dobrych i sprawdzonych profesjonalistów z różnych dziedzin.